Figurină skater Kerrigan Nancy: biografie și carieră sportivă

Nancy Kerrigan este un american celebrupatinator. El este un câștigător de două ori al Jocurilor Olimpice de Iarnă, de două ori a câștigat medalii la Cupa Mondială, și a câștigat, de asemenea, Campionatul Statelor Unite. Din cauza intrigilor din echipa națională a fost atacat la ea, care ar putea afecta nu numai cariera de sport, dar, de asemenea, asupra sănătății în general.

Informații biografice

Kerrigan Nancy sa născut în 1969 într-un micorașul american Woburn, Massachusetts. Fata a încercat mai întâi pe patine și a devenit la ei în 6 ani. Doi ani mai târziu a început să participe la antrenamentul de patinaj, iar la vârsta de 9 ani a câștigat pentru prima dată în competițiile pentru copii.

Primul antrenor al viitorului campion a fost TeresaMartin. Când Nancy a împlinit vârsta de 16 ani, noul său mentor a fost Denise Morrisay, care a fost în curând înlocuită de Mary și Ivy Scotwold. Acest tandem de coaching a rămas cu Kerrigan până la sfârșitul carierei sale sportive.

kerrigan nancy assault

În 1987, Kerrigan Nancy sa declarat cu voce tarela campionatul junior. 18 de ani, patinatorul figura câștigat doar 4 loc, dar forțat să vorbească despre ei înșiși experți în acest sport. După 4 ani, Nancy a câștigat bronz la Campionatul Statelor Unite. Acest rezultat ia permis să participe la Cupa Mondială, unde Kerrigan a devenit din nou al treilea.

La Jocurile Olimpice-90 din Albertville, patinatorul a arătat unul dintre cele mai bune programe și a câștigat merituos o medalie de bronz.

Atacati-l pe atlet

Înainte de Jocurile Olimpice-94, una dintre cele mai multeincidente de mare impact din istoria patinajului. Dreptul de a intra în competiție din Statele Unite a concurat cu Nancy Kerrigan și Tonya Harding. Cel din urmă, care dorea să scape de rival, a devenit parte la complot.

nancy kerrigan și toning harding

Shane Stant a fost însărcinată să atace Nancy șisparge piciorul. Găsind o sportivă în Detroit, atacatorul sa aplecat și la lovit pe Nancy Kerrigan cu un club pe șold. Atacul a fost atât de neașteptat încât nimeni nu la putut opri.

Din fericire pentru sportiv, totul costa doaro vânătă severă. Acest incident a provocat un scandal foarte puternic în patinajul american și mondial. În mod ironic, Tonya Harding a reușit să scape de pedeapsă și chiar a jucat la Jocurile Olimpice, unde a obținut doar locul opt.

După ce a pierdut Campionatul SUA din cauza acestui accident,însă patinatorul figura sa întâlnit cu ofensa în echipa națională a țării sale. Kerrigan Nancy a reușit să-și recâștige forma și a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Lillehammer, al doilea doar la ucrainianul Oksana Baiul.

Viața personală

După ce și-a încheiat cariera sportivă, Nancy sa căsătorit cu agentul său sportiv și a dat naștere la trei copii: Matthew, Brian și Nicole. Familia locuieste in orasul american Linfield.

kerrigan nancy

Kerrigan Nancy nu sa despărțit complet de patinaj. A acceptat cu bucurie invitația de a participa la diferite concursuri, cum ar fi "Războiul de gheață" și "Campionii pe gheață".

Figurina de ex-figura avea propriile sale sporturitransferat și, de asemenea, a acționat în calitate de comentator în diferite concursuri. Kerrigan este autorul manualului privind tehnica de patinaj artistic "Artistry on ice". În 2004, Nancy a fost prezentată la Sala de figurină americană.