Figuristul Alexander Grachyov: biografie și fotografii

Grachev Alexander Pavlovich - un renumit personaj patinatorRusia, care a împerecheat cu Elena Romanovskaya a devenit campion mondial printre juniori în 2004, iar în campionatul de tineret din 2002 a ocupat locul 3 pe locul 3. Până în prezent, el este un maestru rus de sport de clasă internațională.

Biografie: începutul

Alexander Grachev sa născut la 28 iulie 1984 în capitală. În patinajul am ajuns foarte devreme, la vârsta de patru ani.

Dublarea patinajului

În total, au existat două dueturi de dans cu Alexander Grachev. Primul cuplu a fost cu Elena Konstantinovna Romanovskaya. Acest cuplu minunat a durat mai mult de cinci ani.

Alexander Grachev

A doua pereche de dans pe gheață a fost creată cuAnastasia Alexandrovna Platonova, care înainte de calificatul Gracev, după accidentare, a luat o plimbare cu Andrei Maximișin. Cu un nou partener pe gheața Gracev, fata a lucrat timp de două sezoane, dar declară demisia, continuă să se antreneze împreună.

Duet cu Elena Romanovskaya

Într-un duet cu Elena Romanovskaya Grachev Alexanderpatate de mai mulți ani. Antrenorii lor au fost minunatele maeștri de patinaj pe pereche, Elena Kustarova și Svetlana Alekseeva. Un astfel de duo creativ a reușit să câștige mai multe victorii. Deci, au participat de mai multe ori la Campionatele Mondiale pentru Juniori.

În 2002, perechea lui Alexander și Elena, în ciudaceva care a câștigat publicul cu propriul său farmec și sufletul dansului, a reușit să obțină doar al treilea loc și să obțină o medalie de bronz. Dar duo nu intenționa să se abțină de la asta. Deja anul viitor, prin noul program, participă la aceeași competiție și primesc din nou o medalie de bronz și un loc de onoare onorabil.

Grachev Alexander

Doar în 2004, duo-ul lui Alexander Grachev și al luiElena Romanovskaya a câștigat acest campionat junior și a luat primul loc onorabil. După aceasta, a urmat și participarea la campionatul Rusiei. Dar apoi, în 2006, au fost capabili să ia doar locul al patrulea. Dar chiar și acest loc în campionat ia permis să intre în echipa rusă, care a jucat la Torino la Jocurile Olimpice. Dar ducele Grachev și Romanovskaia au fost o rezervă.

După prima, atât de complexă și gravă,în campionatele mondiale "adulte", unde se aflau în masă doar pe locul douăzeci și trei, acest duet de patinaj figurin sa desprins. Elena Romanovskaya și-a găsit noul partener în Canada, iar Alexander Grachev nu a mai jucat încă un an.

Campionatul Mondial 2006

Punctul de cotitură în duo este Alexander Grachev șiElena Romanovskaya a devenit Campionatul Mondial în 2006. Întotdeauna uniunea de patinaj organizează un astfel de campionat anual, este considerată cea mai prestigioasă. De obicei, patinatorii au abilitățile lor în diferite categorii: patinajul unic de către bărbați și femei, precum și patinajul și dansul cu gheață.

Alexander Grachov, Moscova

În martie 2006, a avut loc Cupa Mondialăorașul canadian din Calgary, unde au fost prezentate douăzeci și patru de patinele figurine și douăzeci de perechi și-au arătat programul gratuit. În ciuda faptului că atât dansul cât și tehnica de a face dansurile au fost excelente, perechea a fost doar douăzeci și trei. Din acest moment între patinajul de la Moscova, Elena Romanovskaya și Alexander Grachev, au început o despărțire.

Duet cu Anastasia Platonova

Pierderea unui sezon, Alexander Grachyov, fotografiecare este prezentat în acest articol, a găsit un nou partener pentru patinajul de perechi. A fost Anastasia Platonova. Într-o compoziție nouă, acest duo a jucat și în 2008 la Campionatul Rusiei. De data aceasta, cuplul Grachev și Platonova în tabelul de câștigători au fost pe locul cinci. În acest sezon nu au participat în altă parte, ci doar instruiți din greu.

Dar în următorul sezon 2008-2009 acest lucruun cuplu nou și de succes a participat la turneul "Trophy Finland", unde a ocupat al doilea loc de onoare și a câștigat medalii de argint. În același sezon, au participat la Grand Prix, unde una dintre etape a căzut doar pe locul șapte.

Alexander Grachev, patinator

a participat activ acest cuplu în campionatRusia în 2009, unde au confirmat doar succesul lor anterior, câștigând locul al cincilea. Apoi duoul de succes decide să schimbe antrenorul și să meargă la Alexander Zhulin. În speranța de a câștiga, Alexander Grachov și Anastasia Platonova participă la campionatul rus din 2010. Acest duo este pe locul șapte în tabelul de victorii. Dar performanța lor a fost atât de nefericită încât au decis să-și înceteze cariera în patinajul pentru totdeauna.

Campionatele de patinaj din Rusia

În campionatul Rusiei în figura de patinaj, acest lucrutânăr de succes a jucat de mai multe ori, dar victoria nu a fost niciodată capabilă să câștige. Astfel, prima lor participare la acest campionat a avut loc în 2008. De multă vreme au experimentat faptul că, după ce au intrat în topul celor mai puternice zece, nu și-au putut lua un loc onorabil pe un piedestal de răsplată.

Alexander Grachov, fotografie

Dar anul viitor acest cuplu minunat din noua solicitat participarea la campionatul Rusiei. Și din nou, programul lor de dans arbitrar a fost realizat magnific, deși tehnica performanței sale a fost frumoasă. Dar numai după numărul de puncte marcate, au fost din nou pe locul cinci în clasamentul victoriilor acestui campionat.

A treia oară când acest cuplu a jucat la Campionatul Rusiei în 2010 și această performanță a fost deja mai puțin reușită. Dezamăgit, tineri și talentați patinatorii de figura au decis să lase patinajul.

Alexander Grachyov și prezentul

În ciuda faptului că în 2010 dansulcuplul Graceva și Platonova au spus că părăsesc dansurile sportive, dar totuși ei rămân în cerere. Acest duet este încă împreună și îi mulțumește publicului și admiratorilor muncii lor cu programe originale și neobișnuite, dintre care figurează numere precum "Lezginka" și alte programe în care motivele arabe, dagestane și orientale sunt vizibile.

Dar chiar și acum acest cuplu minunat așteaptă propuneriși participă întotdeauna activ la toate programele, unde sunt invitați. Sunt mereu în căutare de noi creații. Acest lucru este în toate interviurile sale și se spune el însuși un personaj talentat skate Alexander Grachev. Moscova continuă să fie locul de formare constant. Dar, din ce în ce mai mulți factori de schi din rusă au început să se gândească la coaching.

Alexander Grachev, un patinator de figurine care știe șiiubește toată Rusia, într-unul din interviurile sale a spus că vrea să călătorească, dar nu există nici o oportunitate pentru acest lucru încă. Ei văd dificultăți în faptul că în prezent nu fac parte din echipa națională a Rusiei. Dar asta nu înseamnă că acest duo minunat a abandonat formarea. În fiecare zi se antrenează, deoarece corpul lor, conform atletului, nu poate fi diferit.